انتقال سخت ارز حج و اعتمادسوزی درباره عمره

 به گزارش باملین به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب در نشستی با نمایندگان بیوت مراجع عظام تقلید، که در سالن جلسات ساختمان نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت در قم برگزار شد، درباره آماده‌سازی مقدمات سفر حج پیش‌ رو در ایران و عربستان، گفت: برنامه انتقال ارز به سبب تحریم‌های ظالمانه با سختی، اما در حال انجام است. مشکلاتی درباره پروازها و هواپیماهای ایرانی وجود دارد که برطرف می‌شود. هتل‌ها نیز اجاره شده‌اند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ادامه داد: موضوع تفویج و مقدمات معرفی روحانیان به کاروان‌ها در حال انجام است.

نواب درباره سفر عمره با بیان اینکه در این زمینه اعتمادسوزی رخ داد، اظهار کرد: در دوره‌ای که همه مقدمات در دو کشور فراهم شده بود و می‌توانستیم زائران را طبق برنامه به سرزمین وحی اعزام کنیم و استقبال خوبی هم نسبت به آن صورت گرفته بود، متأسفانه به دلیل مبهم اشکال فنی، این فرصت مناسب از زائران انتظارکشیدۀ چندساله و زمینه افتخار دو کشور گرفته شد.

براساس آخرین برنامه‌ریزی سازمان حج و زیارت، قرار بود اعزام عمره از ۱۶ بهمن تا ۱۰ اسفندماه ۱۴۰۳ انجام شود که با وجود ثبت‌نام بیش از ۶۰ هزار نفر و پرداخت هزینه این سفر که از ۴۰ تا ۴۵ میلیون تومان بود، سازمان هواپیمایی تعلیق این سفر را به دلیل صادر نشدن مجوز از سوی عربستان اعلام کرد. سرنوشت عمره با وجود آنکه عربستان وعده رفع مشکل مجوز پروازهای ایران را داده، اما همچنان نامعلوم است.

در ادامه این نشست، نمایندگان بیوت مراجع عظام تقلید به برخی شبهات درباره احرام بستن در حج پرداختند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین فلاح‌زاده ـ عضو دفتر استفتائات مقام معظم رهبری ـ در این نشست درباره حدود منا، که براساس روایات، «حد منا عقبه» است، توضیح داد: گرچه در برخی فتواها درباره جمره عقبه مطالبی مطرح شده است، اما صحیح «عقبه» است و جایی که جمره باشد عقبه هم هست، اما در حال حاضر مسجد عقبه‌ای که برای عبادت و زیارت می‌رویم با جمره فاصله دارد.

عضو دفتر استفتائات مقام معظم رهبری گفت: آیا خود عقبه خارج منا است یا داخل منا؟ شبهه‌ای که برخی قائل شده‌اند دو طرف حد منا است. از یک طرف ابتدای وادی و از یک طرف هم ابتدای عقبه و گردنه، که اگر این باشد، جمره عقبه باید ابتدای عقبه باشد.

او درباره کفایت احرام در محاذات فضایی میقات (مسافتی عرفی) و نبود کفایت آن نیز اظهار کرد: برخی زائران پاکستانی و افغانستانی که نمی‌خواهند یا نمی‌توانند به جده بروند در هواپیما محرم می‌شوند که مورد ابتلا در این زمینه موضوع میقات قدرالمنازل است.

فلاح‌زاده با اشاره به اینکه توسعه در میقات مسجد شجره محدودیت دارد و وادی عقیق و جحفه نیز توسعه یافته است، گفت: شبهه‌ برخی فقها در این زمینه آن است که احرام با توجه به سرعت و ارتفاع هواپیما امکان ندارد.

او با بیان اینکه احرام در محاذات فضایی میقات جایز نیست، یادآور شد: جواز احرام از محاذات فضایی در فتاوای برخی فقها وجود دارد، یکی از بزرگان گفته‌اند که امکان ندارد و برخی هم به طور مطلق فرموده‌اند و از مراجع نیز در این زمینه فتوایی نداریم.

عضو دفتر استفتائات مقام معظم رهبری همچنین گفت: اگرچه کسی نمی‌تواند بدون احرام وارد سرزمین وحی شود، اما بر فرض اینکه زائر معذور باشد و نتواند برای احرام به میقات برود و بخواهد در فضا محرم شود، باید بررسی کنیم که حکم آن چیست.

در ادامه نشست، نمایندگان بیوت مراجع عظام تقلید به بیان دیدگاه‌ و ارائه راهکارهای خود درباره موضوع کفایت احرام در محاذات فضایی میقات و عدم کفایت آن پرداختند که پس از بررسی این موضوع گفته شد: احرام در محاذات فضایی میقات به سبب مشکل فقهی، تشخیص محاذی و القای تلبیه بعد از تشخیص در همان جا، امکان ندارد.