این خودروها پلاک نمی شوند!

به گزارش باملین به نقل از تسنیم،‌ روز گذشته سخنگوی دولت از اصلاح آیین‌نامه فنی کنترل و کاهش آلودگی‌های موضوع ماده دو قانون هوای پاک در هیئت دولت خبر داد.

در رابطه با جزئیات این ماده قانونی، داریوش گل‌علیزاده؛ رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست به تسنیم گفت: ملاک شماره‌گذاری خودروهای وارداتی، خودروهای داخلی و خودروهای دیزلی استاندارد سوخت یورو ۵ است که با تصویب ماده ۴ آیین‌نامه فنی ماده ۲ قانون هوای پاک به یورو ۶ ارتقا پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: برای موتورسیکلت هم، الان ملاک شماره‌گذاری یورو ۴ است اما از سال ۱۴۰۴ به استاندارد یورو ۵ ارتقا پیدا می‌کند.

رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: یک اتفاق خیلی خوبی که افتاد، این بود که تولید خودروهای دیزلی یورو ۴ بدون فیلتر جاذبه دوده حذف شد. پیش‌تر به این صورت بود که به صورت کارخانه‌ای این فیلتر نصب نمی‌شد و صاحبان خودروها این سیستم را از مدار خارج می‌کردند. همچنین تکنولوژی این خودروهای یورو ۴ نیز بسیار قدیمی بود. بر اساس تصمیم هیئت دولت، از ابتدای سال ۱۴۰۳ شماره‌گذاری آنها ممنوع می‌شود.

گل‌علیزاده تأکید کرد: وزارت نفت اعلام کرده است که از ابتدای سال ۱۴۰۶ کلیه سوخت‌های تولیدی منطبق بر استاندارد یورو ۵ خواهد بود. امیدوارم بتوانیم تا آن زمان خودروهای داخلی‌مان را نیز با سوخت استاندارد داخل کشور هماهنگ کنیم.