این وسایل خانگی شما را بیمار می‌کنند

به گزارش باملین به نقل از بهداشت نیوز VOCها آلاینده‌های گازی هستند که می‌توانند از طریق محصولات تمیزکننده یا پخت و پز با گاز و همچنین از اسپری‌های دئودورانت، شمع‌های معطر و حتی مبلمانی که با مواد شیمیایی ضد حریق تصفیه شده‌اند، منتشر شوند.

 

بر اساس یک مطالعه جهانی توسط شرکت فناوری دایسون (Dyson)، آلودگی هوا در داخل خانه های کشور انگلیس بدتر از آلودگی هوا در ۱۱ ماه سال در سال ۲۰۲۲ بوده است.

 

داده های بیش از ۲.۵ میلیون دستگاه تصفیه هوا شرکت دایسون در سراسر جهان در این تحقیق برای اولین مطالعه جهانی کیفیت هوای متصل جمع آوری شد. بر روی سطوح دو نوع آلاینده متمرکز شد: PM۲.۵ – ذرات ناشی از موی انسان – و ترکیبات آلی فرار (VOCs).

 

اگر PM۲.۵ استنشاق شود و وارد جریان خون شود، شواهد نشان می دهد که می توانند باعث بیماری‌های جدی از جمله بیماری قلبی و زوال عقل شود. این آلاینده عمدتا از سوزاندن چوب و زغال سنگ در فضای باز ایجاد می‌شود.

VOCها آلاینده‌های گازی هستند که می‌توانند از طریق محصولات تمیزکننده یا پخت و پز با گاز، و همچنین از اسپری‌های دئودورانت، شمع‌های معطر و حتی مبلمانی که با مواد شیمیایی ضد حریق تصفیه شده‌اند، منتشر شوند.

هیو مونتگومری، پروفسور مراقبت‌های ویژه در دانشگاه کالج لندن، می‌گوید: وقتی از آلودگی هوا صحبت می‌شود اولین چیزی که در ذهن می‌آید دود خودروها و آلاینده‌های صنعتی است ولی دود شمع به مراتب آلایندگی بیشتری برای ساکنان داخل خانه دارد.

به گفته این استاد دانشگاه دود ناشی از شمع و آلاینده‌های خانگی به مراتب برای انسان خطرناک‌تر است و باید در فضاهای بسته استفاده از آنها را محدود کرد. وی توصیه می‌کند که هنگامی که شمع روشن می‌کنید یک خروجی یا مسیر جریان هوای آزاد در نظر بگیرید.