بهترین اعمال شب اول ماه رمضان

به گزارش باملین به نقل از تسنیم، ماه مبارک رمضان با فضیلت‌ترین ماه‌ سال شمرده می‌شود؛ ماهی که قرآن در آن نازل شده است آنجا که فرمود «شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآن‏…» (بقره۱۸۵) همچنین رمضان، ماهی است که مهم‌ترین شب سال یعنی شب قدر در آن قرار دارد تا مقدرات یک ساله تمام خلایق در آن رقم بخورد. به تصریح روایات، خداوند در این ماه، درهای رحمت، مغفرت و برکت خود را آنچنان برای بندگان خویش می‌گشاید که در سایر ایام سال نگشوده است و به قدری با کرامت رفتار می‌کند که نام آن را ضیافت‌الله نهاده است.

به همین جهت، اعمال و آدابی برای ماه رمضان عنوان شده تا انسان‌ها در این ماه بیشترین بهره را از بندگی و عبادت ببرند.

برخی اعمال توصیه شده در شب و روز اول ماه رمضان به این شرح است:

اعمال شب اول:

اول: توصیه شده که وقتی انسان هلال ماه رمضان را دید، دعای چهل و سوم صحیفه سجادیه و دعای امام صادق(ع) را بخواند. آن حضرت هنگامی که هلال ماه رمضان را می‌دید، به آن توجه می‌کرد و بعد رو به قبله می‌ایستاد و دست خود را برای دعا سوی خدا بلند می‌کرد و خطاب به هلال ماه می‌فرمود: رَبّی وَرَبُّک اللّهُ رَبُّ الْعالَمینَ اَللَّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَیْنَا بِالْأَمْنِ وَ اَلْإِیمَانِ وَ اَلسَّلاَمَةِ وَ اَلْإِسْلاَمِ وَ اَلْمُسَارَعَةِ إِلَی مَا تُحِبُّ وَ تَرْضَی اَللَّهُمَّ بَارِکْ لَنَا فِی شَهْرِنَا هَذَا وَ اُرْزُقْنَا خَیْرَهُ وَ عَوْنَهُ وَ اِصْرِفْ عَنَّا ضُرَّهُ وَ شَرَّهُ وَ بَلاَءَهُ وَ فِتْنَتَهُ؛ یعنی ای ماه، پروردگار من و تو، خدا پروردگار جهانیان است. خدایا ماه را بر ما نو کن به ایمنی و ایمان و تندرستی و اسلام و شتافتن به‌سوی آنچه دوست داری و خشنود می‌شوی. خدایا در این ماه به ما برکت بخش و خیر و کمکش را روزی ما کن و زیان و گزند و بلا و فتنه‌اش را از ما بگردان.

دوم: خواندن دعای چهل و چهارم صحیفه سجادیه

سوم: غسل کردن؛ روایت شده: هرکه در شب اول ماه رمضان غسل کند تا ماه رمضان آینده بدنش دچار خارش نشود.

چهارم: زیارت امام حسین(ع) تا گناهانش ریخته و ثواب حاجیان و اهل عمره آن سال را دریابد.

پنجم: در این شب دو رکعت نماز به جا آورد، در هر رکعت سوره حمد و سوره انعام را بخواند و از خدا درخواست کند که او را کفایت و از آنچه از دردها می‌ترسد حفظ کند.