بیش از ۵ میلیارد نفر دیگر در دنیا فقیرتر شدند!

به گزارش باملین به نقل از یورونیوز، ائتلاف سازمان‌های خیریه و مبارزه با فقر “آکسفام” روز دوشنبه در گزارشی که در داووس سوئیس منتشر شد، اعلام کرد که پنج فرد ثروتمند برتر جهان از سال ۲۰۲۰ تاکنون بیش از دو برابر سرمایه خود را افزایش داده‌اند، در حالی که ۶۰ درصد جمعیت فقیر جهان فقیرتر شده‌اند.

شهر داووس سوئیس از دوشنبه (۱۵ ژانویه) تا جمعه (۱۹ ژانویه) میزبان مجمع سالانه اقتصاد جهانی (WEF) خواهد بود.

بر اساس داده‌های شرکت تحقیقاتی “ولث ایکس” Wealth X، مجموع ثروت ایلان ماسک، برنارد آرنو، جف بزوس، لری الیسون و مارک زاکربرگ – پنج ثروتمند برتر جهان- از سال ۲۰۲۰، ۴۲۳.۸ میلیارد یورو (۴۶۴ میلیارد دلار) یا ۱۱۴ درصد افزایش یافته است.

بنا بر این گزارش، ۴.۷۷ میلیارد نفر از جمعیت فقیر جهان در همین بازه زمانی،  ۰.۲ درصد از سرمایه خود را از دست داده‌اند.

این بدان معناست که اگرچه میلیاردرهای جهان در سال ۲۰۲۳، ۳ تریلیون یورو (۳.۳ تریلیون دلار) ثروتمندتر از سال ۲۰۲۰ شده‌اند و رشد ثروت آنها سه برابر سریعتر از نرخ تورم بوده است، تقریباً پنج میلیارد نفر فقیرتر شده‌اند.

این شکاف بزرگ بین ثروتمندان و فقرا احتمالاً همچنان در حال افزایش است و منجر به ایجاد اولین تریلیونر جهان در یک دهه خواهد شد.

از سوی دیگر، آکسفام تخمین می‌زند که فقر جهانی تا ۲۳۰ سال دیگر ریشه‌کن نخواهد شد.

نابرابری موجود تا حدودی به دلیل قرارگرفتن قدرت در دست کسانی است که به جای توزیع مجدد ثروت بین کارگران و اقشار ضعیف جامعه، به سود حداکثری خود توجه دارند.