تولید ۱میلیون و۳۳۷هزارتن اسلب‌ در فولاد هرمزگان/به دلیل کمبود منابع انرژی نیمی از تولیدمان را از دست دادیم

به گزارش باملین، سومین کنفرانس بین‌المللی این صنعت به میزبانی شرکت فولاد هرمزگان طی دو روز از سوم تا چهارم بهمن ۱۴۰۳ در بندرعباس برگزار شد.

در مراسم اختتامیه سومین کنفرانس بین المللی فولادسازی و ریخته گری نخست سید اصغر مدنی معاونت بهره برداری فولاد هرمزگان با اشاره به میزان تولید فولاد بیان کرد:

تولید سالانه یک میلیون و ٣٣٨ هزار تن بوده اما به دلیل کمبود برق و گاز میزان زیادی از تولیداتمان را از دست دادیم.

وی با ارائه نموداری از تولیدات شرکت فولاد هرمزگان به اقدامات انجام شده در زمینه کنترل ریخته گری پرداخت و گفت:

بهبودهای انجام شده در راستای کاهش نرخ مصارف عمده و کاهش هزینه‌ها شامل؛ تغییر طرح و جایگزینی الکترود درب سرباره با بلوک آبگرد مسی و بومی سازی آن، بازفرآوری نرمه‌های آهن اسفنجی حاصل از تولید، پروژه نظام شارژ اقتصادی کوره قوس و باز طراحی پروفیل نسوز کوره‌های قوس الکتریکی می‌باشد.

بهبودهای انجام شده در راستای افزایش کیفیت محصول نیز شامل مواردی چون فاز یک پروژه طراحی میز آنالیز کیفیت سطحی اسلب بر اساس machine learning، پروژه افزایش کیفیت آب ریخته‌گری، پروژه شارژ اتوماتیک فروآلیاژ در کوره‌های پاتیلی، توسعه سیستم کنترل فرایند تولید (PCS) و پروژه تثبیت و کنترل پیک آپ نیتروژن بین پاتیل و تاندیش است.

به منظور استفاده از فرصت‌های ساخت قطعات در داخل کشور و کاهش آثار تحریم‌ها و حمایت از تولیدات داخلی، توسعه بومی‌سازی تجهیزات و قطعات یدکی و مواد اولیه و نسوز در دستور کار شرکت فولاد هرمزگان قرار گرفته تا علاوه بر اطمینان از تامین و در دسترس بودن قطعات، ریسک‌های ناشی از عدم تامین به موقع قطعات و تجهیزات را نیز کاهش دهد. ساخت الکترو موتورهای ولتاژ بالا از جمله مصادیق اجرای این رویکرد است.

معاونت بهره برداری فولاد هرمزگان اظهار کرد: این شرکت  در تولید آهن اسفنجی، تولید فولاد مذاب و تولید اسلب دارای رکوردهای روزانه، ماهیانه و سالیانه است.

امیرحسین فتحی، دبیر علمی سومین کنفرانس بین المللی فولادسازی و ریخته گری مداوم، در مراسم اختتامیه به جمع بندی دور روز برگزاری این کنفرانس پرداخت و بیان کرد؛کنفرانس از سه بخش مقالات کارگاه هها و کافه متخصص تشکیل شد.

فتحی راجع‌به بخش مقالات این کنفرانس گفت: بیشترین توجه ها به حوزه محیط زیست معطوف بود.

بیشترین مقالات در این دوره از کنفرانس، به مقوله‌های محیط زیست، انقلاب صنعتی چهارم و افزایش بهره‌وری اختصاص پیدا کرد.

داوری مقالات توسط ۱۵ شرکت فولادی و ۱۴ دانشگاه صورت پذیرفت و ۲۰ مقاله با حضور متخصصان و دعوت‌شدگان در کارگاه‌های این دوره از کنفرانس ارائه شد؛ ضمن اینکه تعداد کارگاه‌های تخصصی برگزار شده در این دوره از کنفرانس، به ۲۱ کارگاه رسید.

سومین کنفرانس بین‌المللی فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد هرمزگان با قدردانی از برگزیدگان، این دوره، رونمایی از پوستر کنفرانس سال ۱۴۰۴ و همچنین امضای لوح یاد بود به پایان رسید.

تولید ۱میلیون و۳۳۷هزارتن اسلب‌ در فولاد هرمزگان/به دلیل کمبود منابع انرژی نیمی از تولیدمان را از دست دادیم