ثبت دمای عجیب در برخی مناطق کشور!

به گزارش باملین به نقل از تسنیم، سحر تاجبخش با یادآوری این‌که سال ۲۰۲۳ میلادی دمای زمین  برای نخستین بار  ۱.۵ درجه سانتی گراد گرمتر از دمای  انقلاب صنعتی بود، اظهار کرد: طی نیم قرن اخیر دما در ایران حدود ۴دهم درجه در هر دهه افزایش یافت.

وی با بیان این‌که امسال گرمترین آذر ایران در ۳۳ سال اخیر تجربه شد، افزود:دمای بعضی از ایستگاه های هواشناسی کشور نظیر پارس آباد در شمال غربی ترین منطقه کشور به حدود  ۲۰ درجه سلسیوس رسید که این یک رکورد بسیار عجیب برای کشور به‌شمار می رود.

وی با اشاره به این که بر اساس گزارش‌های بین‌المللی بیشترین افزایش دما بین سال‌های  ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۲ میلادی ابتدا در اروپا و سپس در آسیا روی داده است، بیان کرد:‌یکی از مهمترین پیامدهای افزایش دما و تغییراتی که بین جو و اقیانوس رخ داده، روند افزایش مخاطرات حدی است که در بارش‌های تابستانه سال گذشته پاکستان و ۲۳ استان کشور ما به خوبی دیده شد.

رئیس سازمان هواشناسی گفت:‌ ۲ راهکار اصلی برای مواجهه با تغییر اقلیم از سوی سازمان جهانی هواشناسی و هیئت بین دولتی تغییر اقلیم پیشنهاد شده که یکی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و دیگری سازگاری است. باید در حوزه های مدیریت منابع آب، کشاورزی و صنعت که از مهم‌ترین بخش های مصرف آب است، مقوله سازگاری با تغییر اقلیم را رعایت کنیم.

تاجبخش اضافه کرد: باید بتوان از ظرفیت  زیستی در حوزه های مختلف کشور به ویژه در حوزه کشاورزی که بیشترین منابع آب ما در آنجا مصرف می شود، استفاده کرد تا بتوانیم مدیریت بهتری برای آبهای شیرین کشور داشته باشیم.