ساخت ۱۴۷۲ کیلومتر خطوط جدید انتقال گاز در دولت سیزدهم

به گزارش باملین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مجید چگنی مدیرعامل شرکت ملی گاز گفت: در دوران قبل از انقلاب، صنعت نفت و گاز ایران در دست مستشاران خارجی بود و متخصصان ایرانی نقش کمرنگی داشتند اما پس از پیروزی انقلاب باتوجه  به  تحریم‌ها این صنعت رشد چشمگیری داشته است.

او گفت:زنجیره نفت و گاز در دوران پس از انقلاب توسعه یافته و اکنون رتبه صنعت نفت ایران در جهان کاملاً برجسته است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز  گفت: پیش از انقلاب فقط ۲ هزار کیلومتر خطوط پرفشار انتقال گاز داشتیم خوشبختانه امروز به بیش از ۳۹ هزار کیلومتر رسیده ایم، همچنین شبکه گازرسانی شهری و روستایی قبل از انقلاب ۲۵۰۰ کیلومتر بود که اکنون به ۴۶۰ هزار کیلومتر رسیده است.

چگنی گفت:پیش از انقلاب فقط ۳ روستا به خط گاز متصل بودند که اکنون به ۳۹۷۰۰ روستا رسیده که ۸۶ درصد کل روستاهای کشور است.

او گفت: همچنین میزان مشترکان شهری دارای خطوط گاز اکنون به ۹۸.۵ درصد رسیده است. تعداد شهرهای دارای گاز هم از ۹ شهر قبل از انقلاب به بیش از ۱۲۰۰ شهر رسیده است.

او گفت: به طور کلی یعنی به طور متوسط ۹۵ درصد جمعیت شهری و روستایی کشور از گاز بهره‌مند شده‌اند. صنایع عمده و نیروگاه‌های کشور هم در دوران پس از انقلاب از سوخت گاز بهره‌مند شده‌اند و گاز، نقش محوری در تولید برق هم داشته است.

چگنی گفت: در حال حاضر ۶۳۵۴ روستا و ۵۰ شهر در دولت سیزدهم گازرسانی شده است. ۸۳۶ هزار انشعاب جدید و ۱.۵ میلیون مشترک جدید گاز در دولت سیزدهم از گاز بهره‌مند شده‌اند و مجموع مشترکان گاز به ۲۷.۵ میلیون مشترک رسیده است.

او افزود: در دولت سیزدهم ۱۴۷۲ کیلومتر خطوط جدید انتقال گاز احداث شده و به ۱۶ نیروگاه جدید و بیش از ۳ هزار صنعت عمده هم گازرسانی کرده‌ایم.

چگنی گفت: در حال حاضر ۴۶ هزار کیلومتر توسعه شبکه شهری و روستایی گازی داریم. بیش از ۱۰ هزار روستا و ۱۳ شهر و بیش از ۲ هزار واحد صنعت در دهه فجر امسال به شبکه گاز متصل می‌شوند.