شکارچیان بفرمایید؛ اینجا محیط‌بان ندارد!

به گزارش باملین  به نقل از فارس، «اینجا به ۵۰۰ محیط‌بان نیاز است اما فقط ۴۵ محیط‌بان داریم» این را رئیس روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست  زنجان امجد باقری می‌گوید.

کم شدن نیرو علاوه بر سخت‌تر کار محیط‌بانان، در امنیت محیط زیست هم موثر است و همین شرایط جولان شکارچی‌ها را بیشتر فراهم می‌کند.

تاکنون از بین محیط‌بانان بیش از ۳۷۰ نفر جانباز و بیش از ۱۴۰ نفر شهید شده‌اند که این  ۵ درصد از کل محیط‌بانان کشور را تشکیل می‌دهد.

کارشناس محیط زیست حسین اسدی می‌گوید که «از ۸۰۰۰ محیط‌بان مورد نیاز، فقط ۳۸۰۰ محیط‌بان داریم که هر کدام به اندازه ۲ تا ۳ نفر کار می‌کنند.

براساس استاندارهای جهانی به ازای هر یک هراز هکتار عرصه طبیعی، یک محیط‌بان برای حفاظت تعیین می‌شود اما در ایران برای هر ۱۱ هزار هکتار یک محیط‌بان گمارده می‌شود زنجان هم با ۵۰۳ هزار هکتار با کمبود ۴۵۰ محیط‌بان روبروست فرمانده حفاظت محیط زیست زنجان اسماعیل قلی‌زاده می‌گوید که «به دلیل کمبود نیروی انسانی، از ۱۰ پاسگاه محیط‌بانی، ۵ پاسگاه غیرفعال شده است».

کمبود محیط‌بان فقط مختص استان زنجان نیست که در استان‌های آذربایجان غربی و فارس هم دیده می‌شود، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی سعید شهند می‌گوید «در حالیکه برای پوشش مناطق تحت حفاظت استان به ۵۰۰ نفر نیاز است اما ۱۱۰ محیط‌بان مشغول به‌کارند».

در حالی‌که فرمانده یگان حفاظت محیط زیست جمشید محبت‌خانی می‌گوید که «سازمان محیط‌زیست سهمیه استخدام ۲۵۰ نفر محیط‌بان را در سال دارد که پس از دریافت مجوز، طرح تقسیم نیروهای جدید را هر استان با توجه به جمعیت محیط‌بانان و چارت سازمانی خود مشخص می‌کند» معاون اداره پارک ملی گلستان مظاهر کاوردین می‌گوید که «وقتی صحبت از حضور ۲۵۰ نیروی جدید می‌شود به معنای آن نیست که عملا ۲۵۰ محیط‌بان اضافه شده است، در همین بازه ۸۰ نفر به واسطه بازنشستگی کنار می‌روند ۵۰ نفر به دلیل عارضه جسمی توان انجام کار میدانی را ندارند پس فقط ۱۲۰ نیرو اضافه می‌شود.

عضو شورای اطلاع‌رسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان قنبر رسولی می‌گوید که «در تعداد سهمیه جذب نیروی محیط‌بان از طریق آزمون استخدامی می‌بایست تغییراتی صورت پذیرد و این سهمیه افزایش یابد» و به نسبت نیاز مناطق، محیط‌بان جذب شود و در کنار افزایش نیرو، برای محیط‌بانان خودرو و تکنولوژی‌های پیشرفته، همچون استفاده از بهپاد و تصاویر آنلاین استفاده کنیم.