عقب نشینی قیمت مرغ تا مرز نرخ مصوب

به گزارش باملین به نقل از  تسنیم، مشاهدات میدانی در شهر تهران نشان می‌دهد که قیمت گوشت مرغ کاهش یافته است. این محصول تا چندی پیش در محدوده هر کیلوگرم ۹۵ هزار تومان به فروش می‌رسید و حتی در ماه های قبل ۱۰۰ هزار تومان را نیز تجربه کرده بود اما اکنون در محدوده ۷۹ هزار تومان به فروش می رسد و دیگر خبری از وجود صف های طولانی در میادین میوه و تره بار نیست.

وزیر جهادکشاورزی در این ارتباط گفته است که میزان جوجه ریزی ماهانه از ۱۵۱ میلیون قطعه در ماه عبور کرده است که این رقم خود به معنی رکورد جوجه ریزی است.

وی همچنین پیش بینی کرده است که میزان جوجه ریزی در فروردین ماه از بهمن نیز بیشتر خواهد بود.

البته باید توجه داشت که گرانی های گوشت قرمز تقاضا برای مرغ در کشور را افزایش داده و از طرفی جمعیت کشور با حضور مهاجران افغانستانی افزایش یافته که برای تامین این تقاضا افزایش جوجه ریزی طبیعی و ضروری ست اما زمزمه هایی نیز در ارتباط با باز شدن مسیر صادرات مرغ شنیده می‌شود.

با توجه به اینکه مرغ کالای اساسی و یارانه ای است و برای تولید این محصول ارز دولتی اختصاص داده می شود صادرات این محصول بر اساس قوانین موجود ممنوع است و حتی ممکن است  آرامش شکننده بازار را بر هم زند.

بنابر این گزارش وزارت جهاد کشاورزی در ماه های اخیر برای مرغ نرخ مصوبی اعلام نمی کند و آن را دارای محدوده مصوب می داند اما نرخ آن محدوده را نیز اعلام نمی کند؛ اما رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی آخرین نرخی که برای مرغ اعلام کرده ۷۸ هزار تومان است.

آخرین نرخ مصوب و رسمی که توسط دولت برای مرغ اعلام شده است ۷۳ هزار تومان است.