قیمت طلای سیاه صعودی شد

به گزارش رویترز، قیمت نفت در روز دوشنبه پس از توافق ائتلاف اوپک پلاس برای ادامه کاهش تولید ۲.۲ میلیون بشکه‌ای در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، افزایش یافت.

به گزارش باملین به نقل از تسنیم، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۹ سنت معادل ۰.۱۱ درصد افزایش به ۸۳ دلار و ۶۴ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا اما با ۸ سنت معادل ۰.۰۶ درصد کاهش ۷۹ دلار و ۹۱ سنت معامله می‌شود.

انتظار می‌رود کاهش تولید ائتلاف اوپک پلاس از بازار در بحبوحه نگرانی‌های اقتصادی و افزایش تولید در خارج از این گروه، حمایت کند. اطلاعیه روسیه برخی از تحلیلگران را شگفت‌زده کرده است.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد این کشور تولید و صادرات نفت خود را ۴۷۱ هزار بشکه دیگر در سه ماهه دوم ۲۰۲۴ و همگام با سایر کشورهای عضو اوپک پلاس پایین می‌آورد.

تحلیلگران عقیده دارند کمبود عرضه در بازار فیزیکی نفت همچنان قیمت آن را بالا خواهد برد. کاهش تولید ائتلاف اوپک پلاس عرضه نفت را در بحبوحه افزایش نگرانی‌ها در مورد تنش‌های جدید در خاورمیانه، پایین می‌آورد.

بالا گرفتن تنش‌های ژئوپلیتیکی به خاطر جنگ بین رژیم صهیونیستی و حماس و همچنین حمله یمن به کشتی‌های عازم فلسطین اشغالی قیمت نفت را در ۲۰۲۴ بالا برده است. اما از طرف دیگر، نگرانی در مورد رشد اقتصاد مانع افزایش بیش از حد قیمت نفت می‌شود.

یمن در روز یکشنبه پس از هدف قرار دادن یک کشتی انگلیسی دیگر اعلام کرد به حملات خود در خلیج عدن ادامه خواهد داد.

کامالا هریس، معاون رئیس جمهور آمریکا در روز یکشنبه از حماس خواست با آتش بس فوری ۶ هفته‌ای موافقت کند و رژیم صهیونیستی را هم برای تقویت کمک‌ها به غزه تحت فشار گذاشت.

واشنگتن اصرار دارد به قرارداد آتش‌بس نزدیک شده‌اند و تا آغاز ماه رمضان به آن می‌رسند.