ابتلا به آبله مرغان ۸ برابر شد!

به گزارش باملین به نقل از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر محمدرضا کشت‌مندی روز یکشنبه افزود: آبله مرغان یک بیماری عفونی خفیف و بسیار واگیردار است که در پی عفونت اولیه ویروس «واریسلا زوستر» ایجاد می‌شود و با نشانه‌های تب، حالت تهوع، درد شکم، خارش و سردرد همراه است.

 

وی بیان اینکه این بیماری در کودکان شایع‌تر است و منجر به ایجاد بثورات پوستی و تاول‌های کوچک و خارش‌دار شده که در نهایت، پوسته‌پوسته می‌شوند، ادامه داد: آبله مرغان از طریق سرفه و عطسه فرد مبتلا به‌راحتی از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کند، همچنین ممکن است از طریق تماس با تاول‌ها نیز منتشر شود.

 

مدیر بیمارستان تخصصی کودکان اکبر گفت: آبله‌مرغان به طور معمول فقط یک بار در طول زندگی فرد را درگیر می کند که سن ابتلاء به آن ۲ تا ۱۵ سالگی است که بیشترین شیوع آن در سن ۵ تا ۱۰ سالگی رخ می دهد، البته ممکن است عفونتی مجدد توسط این ویروس رخ دهد، اما عفونت مجدد به طور معمول هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند. این بیماری اغلب اوقات در زمستان و بهار دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه علائم اولیه ممکن است مشابه یک سرماخوردگی ساده از جمله تب، خستگی و سردرد باشد، افزود: این عوارض ممکن است گاهی به صورت سینه‌پهلو، التهاب مغز و عفونت‌های پوستی باکتریایی هم ظاهر شوند.

 

بیمار مبتلا باید در اتاق قرنطینه شود

کشت مندی ادامه داد: دوره نهفتگی این بیماری بین هفت تا ۲۱ روز است و معمولا کودکان طی هفت تا ۱۰ روز بهبود می یابند، اما در بزرگسالان ممکن است این مدت بیشتر باشد و احتمال بروز عوارض هم بیشتر است، در این مدت بیمار باید در اتاقی قرنطینه شود تا از انتقال هوایی ویروس جلوگیری شود.

مدیر بیمارستان تخصصی کودکان اظهار داشت: چرکی شدن دانه های پوستی‌، ایجاد زخم و تب‌های بالا از جمله عوامل منجر به بستری در بیماران مبتلا به آبله مرغان محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه پس از طی شدن سیر بیماری آبله‌مرغان، ویروس می‌تواند تا ۵۰ سال در بافت‌های عصبی بدن به‌ صورت نهفته باقی بماند، افزود: این ویروس نهفته ممکن است سال‌ها بعد و در هر سنی، دوباره فعال شده و شکلی دیگر از این بیماری با نام زونا را ایجاد کند.

کشت مندی ادامه داد: درمان آبله مرغان بیشتر درمان علامتی است که استراحت، پایین آوردن تب، نوشیدن آب، رعایت بهداشت فردی و مراجعه سریع به پزشک از جمله اقدامات مورد تاکید در جهت کاهش علائم این بیماری است.

بیمارستان فوق تخصصی اطفال اکبر از مراکز درمانی تخصصی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد است که سال ۱۳۹۶ توسط جمعی از شهروندان نیکوکار در همراهی با خانواده نیکوکار «علیزاده» در فضایی به مساحت ۲۲ هزار مترمربع به بهره‌برداری رسید.