مدارس در روزهای تعطیل هم باز هستند؟

به گزارش باملین به نقل از ایسنا، صادق ستاری فرد امروز پنجشنبه ۲۸ دی ماه در برنامه‌ای رادیویی، با بیان اینکه در بخش آموزش برنامه هفتم توسعه با نظر دولت، مجلس و همراهی شورای نگهبان شاهد با کیفیت ترین برنامه پنج ساله در تمام این سال‌ها هستیم، اظهار کرد: متاسفانه تا کنون شاهد این امر بودیم در ساعات غیر آموزشی و ایام تعطیل نظیر ایام تابستان، روزهای پنج شنبه و جمعه و ساعات بعد از ظهر، بسیاری از مراکز آموزشی و پرورش ما تعطیل بودند.

 

وی با اشاره به اهمیت باز بودن مدارس در ساعات و ایام تعطیل و غیرآموزشی برای تعمیق یادگیری دانش آموزان و حضور آنها در برنامه‌های فرهنگی و پرورشی، ادامه داد: یکی از دلایل بسته بودن مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی در ساعات غیرآموزشی و ایام تعطیل برای برگزاری فوق برنامه‌ها، قانون منع مداخله کارمندان دولت در معاملات و قانون منع به کار گیری بازنشسته ها است. این دو قانون باعث شده است که درزحال حاضر مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی نتوانند از ظرفیت معلمان شاغل و معلمان بازنشسته برای برگزاری فوق برنامه‌ها استفاده کنند.

 

رئیس ستاد برنامه هفتم توسعه در وزارت آموزش و پرورش گفت: اکنون طی حکمی در برنامه هفتم توسعه پیش بینی شده است تا آموزش و پرورش از ظرفیت بازنشسته‌ها و معلمین شاغل در ساعات غیر آموزشی و ایام تعطیل برای فعال کردن مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی استفاده کند.

ستاری‌فرد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مدارس می‌توانند در ساعات غیر آموزشی و ایام تعطیل برای برگزاری فوق برنامه‌ها از ظرفیت بخش خصوصی نیز استفاده کنند؟ توضیح داد: تا کنون برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، مردمی و غیردولتی در جهت برگزاری فوق برنامه‌ها ممنوعیتی وجود نداشته است. آنچه ممنوع بود استفاده از ظرفیت کارکنان شاغل و بازنشسته بود که با حکم مذکور در برنامه هفتم این محدودیت برداشته می‌شود و این امر می‌تواند در فعال کردن مدارس و تبدیل مدرسه به کانون تربیتی محله کمک کند.

وی همچنین در پاسخ به اینکه آیا برای استفاده از ظرفیت معلمان بازنشسته باید این افراد صلاحیت سنجی شوند؟ عنوان کرد: صراحتا در متن حکم آمده است که مربیان و معلمان شاغل و بازنشسته واجد صلاحیت عمومی، تخصصی و حرفه‌ای در اجرای فوق برنامه‌ها و فعالیت‌های پرورشی و فرهنگی در ساعات غیر آموزشی و ایام تعطیل مجاز شدند تا در این ساعات و ایام تعطیل مدارس را فعال کنند. اینگونه این ظرفیت اجتماعی هدر نمی‌رود و می‌توانیم شاهد افزایش بهروری مدارس باشیم. این امکان برای استفاده از ظرفیت مردمی و غیر دولتی نیز وجود دارد

رئیس ستاد برنامه هفتم توسعه در وزارت آموزش و پرورش در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: بر اساس آخرین نظرسنجی ایسپا مدرسه قابل اعتماد ترین و معلم قابل اطمینان ترین فرد از نظر مردم شناخته شده است.