مکانیسم و خواص اسید اسکوربیک چیست؟

به گزارش باملین اسید اسکوربیک نقش گسترده‌ای در انواع واکنش‌های شیمیایی اعم از اسیدیته، تشکیل استر و نمک، اکسیداسیون و … دارد. موارد زیر بخشی از مهم‌ترین خواص اسید اسکوربیک هستند:

 

خرید اسید اسکوربیک ۸۵ درصد خوراکی

خرید اسید اسکوربیک به عنوان یک مکمل غذایی محبوب در حال رواج است. اسید اسکوربیک، یا ویتامین C، یک آنتی‌اکسیدان قوی است که در افزایش سیستم ایمنی بدن و مقابله با عوامل آزاد رادیکالی نقش مهمی دارد. با توجه به اهمیت اسید اسکوربیک برای سلامتی، بسیاری از افراد به دنبال خرید محصولات حاوی این ویتامین هستند. بازار این محصولات از جمله قرص‌ها، کپسول‌ها و نوشیدنی‌های غنی از اسید اسکوربیک، به طور چشمگیری در حال گسترش است.

داشتن ویتامین سی

شناخته‌ شده‌ترین شکل کاربرد اسید اسکوربیک استفاده از آن در ساخت انواع ویتامین C خوراکی یا تزریقی است. قرص و آمپول‌های اسکوربیک اسید درمان اصلی بیماری اسکوربوت یا همان فقر ویتامین سی در بدن هستند. درمان بیماری‌های لثه، جلوگیری از بیماری‌های عفونی و … جزو خواص اسید اسکوربیک در صنعت دارو است. این ماده یک افزودنی تغذیه‌ای است که آنتی اکسیدان موجود در آن از ارگانیسم‌های حیاتی در برابر اثرات مضر رادیکال‌های آزاد محافظت و به عملکرد صحیح بدن کمک می‌کند.

خاصیت روشن کنندگی پوست و تقویت کلاژن‌ها

اسید اسکوربیک ماده اصلی به کار رفته در ترکیبات انواع محصولات ضد چروک و جوان کننده آرایشی است که از سنتز کلاژن به عنوان پروتئین ساختاری ضروری در حفظ حالت ارتجاعی پوست پشتیبانی می‌کند. همچنین اسکوربیک اسید در سلامت پوست، بهبود زخم و عملکرد بهتر عروق خونی نیز مؤثر است.

از سوی دیگر از اسید اسکوربیک به عنوان یک رنگدانه قوی  در ساخت محصولات روشن کننده پوست استفاده می‌شود چرا که این ماده تولید بیش از حد ملانین را کاهش می‌دهد. اسکوربیک اسید  باعث روشن‌تر و یکنواخت شدن سطح پوست شده و از ابتلای آن به آکنه، جوش و غیره جلوگیری می‌نماید.

خاصیت آنتی اکسیدانی

از اسید اسکوربیک تولید شده در صنعت، بیشتر به عنوان مکمل و یا نگه‌دارنده در بخش خوراک و تولیدات غذایی استفاده می‌شود چرا که خواص آنتی اکسیدانی این ماده به تثبیت طعم و مزه و جلوگیری از اکسیداسیون مواد غذایی و آبمیوه‌های صنعتی کمک می‌کند. اسکوربیک اسید مانع از فساد، قهوه‌ای شدن و اکسیداسیون محصولات غذایی شده و در نتیجه ماندگاری آن‌ها را طولانی‌تر می‌کند.

مکانیسم و خواص اسید اسکوربیک چیست؟

خاصیت پاکسازی آب

سیستم‌های آب لوله کشی عموما حاوی مقدار استانداردی از کلر هستند. اضافه کردن کلر به آب به منظور پاکسازی آن از آلودگی، میکروب و سایر عوامل آسیب‌زا انجام می‌شود. اگرچه کلر خاصیت ضد عفونی دارد اما به هر صورت می‌تواند منجر به خشکی پوست و کاهش چربی لازم برای رشد مو شود، به همین علت بسیاری از افراد برای کاهش این عوارض از سر دوش‌های فیلتر شده با اسید اسکوربیک استفاده می‌کنند.

خنثی کردن اثرات کلر از جمله خواص اسید اسکوربیک است. در واقع تماس کلر با اسکوربیک اسید منجر به واکنشی شیمیایی می‌شود که نتیجه آن تشکیل اسید هیدروکلروس به عنوان ماده کاهش دهنده اثرات مضر کلر بر پوست و مو است. همچنین به منظور پاکسازی آب از مضرات کلر در مقیاسی بزرگ، از ترکیب اسید اسکوربیک با آسکوربات سدیم استفاده می‌کنند تا آب کلردار به اندازه کافی ایمن شده و بدون تأثیرات مخرب بر محیط زیست در رودخانه‌ها رها شود.

تقویت واکنش‌های شیمیایی

همانطور که قبلا گفتیم اسید اسکوربیک کاربردهای مختلفی در صنعت دارد که عموما به تقویت واکنش‌های شیمیایی به شرح زیر کمک می‌کند:

  • به عنوان عامل توسعه و نگه‌داری در تولید عکس‌های پزشکی
  •  استفاده از اسکوربیک اسید در ساخت میکروسکوپ فلورسنس (ابزاری ضروری در زیست شناسی سلولی)
  • کمک به واکنش شیمیایی پلاستیک و ساخت پلیمرهای مصنوعی
  • مؤثر در افزایش رشد گیاه، تقویت درختان و بهبود تکنیک های دفاعی گیاه

از آنجائیکه اسید اسکوربیک تنها زمانی به بالاترین میزان عملکرد خود می‌رسد که از کیفیت و خلوص لازم برای واکنش‌های شیمیایی برخوردار باشد توصیه می‌کنیم این ماده شیمیایی مهم و پر کاربرد را تنها از مراکز معتبر و مطمئن هم‌چون پرسال تهیه نمائید. پرسال به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تأمین کنندگان فرآورده‌های شیمیایی در ایران، بهترین و مرغوب‌ترین نوع اسید آسکوربیک خوراکی و صنعتی را با قیمتی رقابتی و کیفیتی ممتاز برای کلیه متقاضیان عزیز در جای جای کشور فراهم نموده‌است. بدین ترتیب جهت دریافت مشاوره رایگان و ثبت سفارش خود، از ساعت ۹ تا ۱۸ با شماره تلفن ۷۹۸۸۵_۰۲۱ تماس بگیرید.