میزان عیدی در سال ۱۴۰۲ مشخص شد!

 • میزان عیدی کارگران در سال ۱۴۰۳

مبلغ عیدی تابع میزان حقوق پایه و تعداد روزهای کارکرد است. بر اساس قانون، هیچ کارگری نباید کمتر از حداقل حقوق دریافت کند، بنابراین عیدی به هیچ وجه از ۲ برابر حداقل حقوق کمتر نخواهد بود. در سال ۱۴۰۳ مبلغ عیدی کارگران به میزان ۲۰ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.

حداکثر عیدی کارگران ۱۵٫۹۲۴٫۸۵۲ تومان و حداقل آن ۱۰٫۱۶۵٫۶۸۰ تومان است. البته مبلغ اعلام شده در مورد کارگرانی است که یک سال در کارگاه به کار اشتغال دارند. کسانی که کمتر از یک سال کار کرده‌اند به نسبت مدت کارکرد از عیدی برخوردار می‌شوند.

برای کارکنانی که سابقه کارشان در کارگاه کمتر از یک سال است، مبلغ پرداختی عیدی به نسبت ایام کارکرد در سال و با احتساب شصت روز مزد به عنوان مبنای محاسبه، تعیین می‌شود. مبلغ پرداختی از این بابت برای هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف تعیین شده قانون تجاوز نماید.

 • فرمول محاسبه عیدی در سال ۱۴۰۳

فرمول مبلغ عیدی در سال ۱۴۰۳ برای کارگران به تفکیک فعالیت کمتر از ۱۲ ماه و بیشتر از ۱۲ ماه، بدین صورت خواهد بود:

 حداقل عیدی کارگرانی که کمتر از ۱۲ ماه کار کرده‌اند = (حقوق ماهانه × تعداد ماه‌های کاری) ÷ ۱۲

 حداکثر عیدی کارگرانی که کمتر از ۱۲ ماه کار کرده‌اند = (حقوق ماهانه × ۲ × تعداد ماه‌های کاری) ÷ ۱۲

 حداقل عیدی کارگرانی که بیشتر از ۱۲ ماه کار کرده‌اند = حداقل دستمزد روزانه (۱٫۷۶۹٫۴۶۸) × ۶۰

 حداکثر عیدی کارگرانی که بیشتر از ۱۲ ماه کار کرده‌اند = حداقل دستمزد روزانه (۱٫۷۶۹٫۴۶۸) × ۹۰

 • فرمول محاسبه عیدی در سال کبیسه

با توجه به اینکه یکی از توابع محاسبه عیدی، مدت روزهای کارکرد است بنابراین مبلغ عیدی در سال کبیسه قدری متفاوت‌تر از سال‌های دیگر خواهد بود.  برای سال کبیسه باید توجه داشت که تعداد روزهای سال ۳۶۶ روز است. به همین خاطر در زمان محاسبه عیدی کامل سال کبیسه میانگین دریافتی روزانه فرد، بر ۳۶۶ روز تقسیم می‌شود.

 • مالیات عیدی در سال ۱۴۰۳

سازمان امور مالیاتی هرساله میزان مالیات را در امور مختلف تعیین می‌کند. میزان مالیات عیدی در سال ۱۴۰۳ نیز توسط سازمان امور مالیاتی اعلام شده است. بر این اساس حداقل حقوق معاف از مالیات ۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال است. این قانون بدین معناست که مبلغ عیدی کارگر اگر تا سقف ۱۰ میلیون تومان محاسبه شود، معاف از مالیات خواهد بود. و چنانچه عیدی کارگر بیش از ۱۰ میلیون تومان شود، مشمول مالیات می‌شود.

 • نحوه محاسبه مالیات عیدی
 •  ابتدا ۱۰ میلیون تومان از مبلغ عیدی کسر کنید
 •  مابقی را در ۱۰٪ ضرب کنید

به طور مثال اگر کارگری ۱۵ میلیون تومان عیدی دریافت کرده باشد میزان مالیات این مبلغ بدین صورت خواهد بود:

 • ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان از این مبلغ معاف از مالیات است
 • ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان (۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ – ۱۵٫۰۰۰٫۰۰۰) مشمول مالیات می‌شود
 •  مبلغ مالیات عیدی: ۵۰۰٫۰۰۰ تومان (۵٫۰۰۰٫۰۰۰ × ۱۰٪)
 • نرم‌افزار پرسنلی و حقوق و دستمزد تدبیر بهترین راهکار برای مدیریت حقوق و فیش حقوقی کارکنان

نرم‌افزار پرسنلی و حقوق و دستمزد تدبیر، یکی از بهترین ابزارها برای مدیریت منابع انسانی جهت محاسبه عیدی، سنوات و سایر مزایا در سازمان‌هاست. از جمله امکانات این نرم‌افزار می‌توان به مواردی همچون: محاسبات حقوق بدون کمترین خطای انسانی، گزارش‌گیری متنوع مورد نیاز مدیران سازمان، ارسال لیست بیمه و مالیات، محاسبه عیدی، پاداش و معافیت‌ها، انواع مرخصی­ها ، محاسبه کسورات و اضافات و … اشاره کرد.

میزان عیدی در سال 1403

نرم‌افزار پرسنلی و حقوق و دستمزد تدبیر علاوه بر پوشش دادن این نیازها، با برنامه حسابداری مالی به عنوان هسته مرکزی مجموعه نرم‌افزارهای مالی و اداری تدبیر، ارتباط مستقیم و یکپارچه داشته و می‌تواند به عنوان بانک اطلاعاتی جامع از اطلاعات پرسنل اعم از اطلاعات شناسنامه‌ای، سوابق تحصیلی، دوره‌های آموزشی، اطلاعات مالی، وام‌ها، اقساط و حساب‌ها مورد استفاده قرار گیرد. صدور سند مالی حقوق به ‌صورت دلخواه و اتوماتیک و همینطور امکان ساخت و ارائه گزارشات به سازمان‌ها و موسسات با فرمت‌های مختلف از مزایای استفاده از این سیستم می‌باشد.  سیستم حقوق و دستمزد تدبیر همراه با محصول جدید “اپلیکیشن تدبیر کارکنان” که روی سیستم تحت وب و اندروید قابل اجرا است،  امکانات و تسهیلات منحصربه ‌فردی در اختیار کارفرمایان و کارکنان این سیستم قرار می‌دهد.

میزان عیدی در سال 1403