هشدار درباره کاربرد چت‌بات‌های بدون مقررات

به گزارش باملین به نقل از ایرنا، محققان در کشور انگلیس می‌گویند که پرستاران و مراقبان بهداشتی این کشور نباید مجاز به استفاده از «چت بات‌»‌های بدون مقررات هوش مصنوعی باشند و تاکید می‌کنند که انقلاب هوش مصنوعی نیازمند یک پیوست اخلاقی مستحکم است.

یک مطالعه آزمایشی (پیلوت) توسط محققان در دانشگاه آکسفورد نشان داده است که برخی پرستاران این کشور برای تهیه طرح و برنامه مراقبتی از بیماران و سالمندان از چت‌بات‌های هوش مصنوعی مولد مانند «چت جی پی تی‌» و «بارد» استفاده کرده اند.

دکتر «کارولین گرین» از محققان حوزه اخلاق هوش مصنوعی در دانشگاه آکسفورد می‌گوید که این مساله یک خطر بالقوه برای حریم خصوصی بیماران است. وی گفت: اگر شما هر نوع از داده‌های خصوصی و شخصی را در داخل یک چت‌بات هوش مصنوعی مولد قرار دهید، آن داده‌ها برای آموزش دادن به مدل زبانی به کار می‌رود. آن داده‌های شخصی ممکن است تولید شده و برای شخص دیگری افشا شود.

وی خاطرنشان کرد که پرستاران و مراقبان ممکن است با اطلاعات اشتباه یا سوگیرانه کار کنند و بطور ناخواسته موجب وارد شدن لطماتی شوند. همچنین یک طرح مراقبتی مبتنی بر هوش مصنوعی ممکن است استاندارد نباشد.

این کارشناس در عین حال گفت: هوش مصنوعی ممکن است مزایای بالقوه‌ای هم داشته باشد اما در حال حاضر استفاده از آن را توصیه نمی‌کنم؛ هر چند سازمان‌هایی در حال کار برای ساختن وبسایت‌ها و اپ‌هایی هستند که دقیقا همین کار را انجام می‌دهند.