هشدار مهم به مردم درباره وضعیت بارندگی‌ها

به گزارش باملین به نقل از فارس، حسین ظفری معاون هماهنگی پیشگیری و کاهش خطرپذیری سازمان مدیریت بحران کشور در خصوص شرایط جوی و بارشی کشور در روزهای آتی گفت: براساس هشدارهایی که دیروز سازمان هواشناسی اعلام کرده است، درحال حاضر در محورهای استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، البرز، تهران، زنجان، قزوین، مرکزی، همدان و کردستان بارش برف خواهیم داشت.

 

وی افزود: البته امروز در استان کردستان به دلیل بارش سنگین برف و برودت هوا، ادارات دولتی به غیر از دستگاه‌های امدادرسان تعطیل شده‌اند؛ همچنین در استان‌های گیلان، مازندران و قم شاهد بارش باران خواهیم بود.

وی تصریح کرد: سازمان مدیریت بحران به تمام استان‌های ذکر شده اعلام آماده باش کرده است و از طریق ادارات کل مدیریت بحران کل استان‌ها، به دستگاه‌های خدمات‌رسان از جمله راهداری، هلال احمر، مجموعه دستگاه‌های کمک‌رسان این آماده باش اطلاع داده شده و آمادگی لازم را دارند.

ظفری در خصوص تدابیر پیش‌بینی شده توضیح داد: شن‌پاشی، نمک‌پاشی و برف روبی از  مسیرهای اصلی انجام شده و در حال حاضر براساس گزارش‌های ارائه شده راه‌های اصلی باز بوده و از انسداد راه‌ها تاکنون گزارشی داده نشده است.

وی در خصوص شرایط بارش‌ها گفت: از امشب وضعیت بارش‌ها تشدید خواهد شد. آمادگی لازم در دستگاه‌ها و تجهیزات برای ادامه مواجه با موج سرما و بارشی که در کشور ایجاد شده، وجود دارد. از طرف دیگر دیروز هشدار هواشناسی کشاورزی سطح زرد صادر شده که براساس آن استان‌های لرستان، ایلام، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان و فارس تحت تأثیر مخاطرات جوی محصولات کشاورزی هستند.

وی تأکید کرد: هشدارهای لازم از طریق استانداری‌ها به دستگاه‌ها داده شده و اطلاع رسانی لازم به مردم هم انجام شده است تا محصولاتشان را در مواجهه با مخاطرات جوی پیش رو حفظ کنند.

معاون هماهنگی پیشگیری و کاهش خطرپذیری سازمان مدیریت بحران کشور در خصوص شرایط استان‌های جنوبی توضیح داد: در استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، بوشهر و خوزستان هم هشدارهای دریایی سطح زرد صادر شده تا کسانی که قصد صید ماهی یا تردد دریایی دارند، در بازه زمانی ۱۲ تا ۱۶ بهمن ماه  از این اقدام خود پرهیز کرده یا با در نظر گرفتن نکات ایمنی انجام دهند.

وی تصریح کرد: در استان‌هایی که بارش برف و باران را داریم، توصیه می‌شود که ترددهای غیرضروری کاهش داده شده و یا  از آن پرهیز شود؛ افراد در مواقع اضطرار هم با تجهیزات لازم تردد کنند؛ همچنین توصیه می‌شود که کوهنوردان از کوهنوردی در چند روز آینده پرهیز کنند.