هشدار هواشناسی؛ کولاک در راه است!

به گزارش باملین به نقل از تسنیم، بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری امروز سامانه بارشی در شمال غرب، غرب،‌دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، البرز،‌ غرب تهران و سواحل دریای خزر فعال است که باعث بارش برف، باران،‌وزش باد و کاهش نسبی دما می شود. بارش‌ها در نیمه غربی کردستان، شمال زنجان،‌قزوین و جنوب آذربایجان غربی شدت خواهد داشت.

 

پنجشنبه گستره بارش‌ها علاوه بر مناطق ذکر شده در شمال خوزستان،‌چهارمحال و بختیاری، شرق تهران و خراسان شمالی است و بارش برف در غرب لرستان قابل توجه خواهد بود.

 

روز جمعه بارندگی‌ها در سواحل دریای خزر کاهش یافته و در کل نوار غربی و دامنه‌های جنوبی البرز ادامه خواهد داشت. به‌تدریج از اوایل شب سمانه بارشی از شرق کشور خارج خواهد شد.

 

شنبه هفته آینده سامانه جدید از شمال غرب وارد کشور شده که بارش بارش برف و باران در شمال غرب و مناطقی از غرب کشور می‌شود. یکشنبه آینده گستره بارش‌ها شمال خوزستان، چهارمحال و بختیاری، دامنه‌های جنوبی البرز واقع در استان‌های قزوین،‌ البرز و تهران و غربی سواحل دریای خزر را فرا گرفته و در روزهای شنبه و یکشنبه بارش برف در جنوب آذربایجان غربی و غرب کردستان شدید خواهد بود.

سازمان هواشناسی از مواج شدن دریای خزر طی امروز و فردا و شمال خلیج‌فارس طی روز پنجشنبه خبر داده است.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی همراه با بارش برف

زمان شروع: چهارشنبه ۱۴۰۳/۱۰/۲۰

زمان پایان: پنج‌شنبه ۱۴۰۳/۱۰/۲۱

نوع مخاطره: بارش برف در نواحی با اقلیم سرد، مه گرفتگی، کاهش دید، در مناطق کوهستانی کولاک برف و احتمال بهمن

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۳/۱۰/۲۰: اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، کردستان، نیمه شمالی کرمانشاه، همدان، ارتفاعات در استان‌های قزوین، البرز، تهران، گیلان و نیمه غربی مازندران.

پنج‌شنبه ۱۴۰۳/۱۰/۲۱: اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، کردستان، کرمانشاه، همدان، لرستان، شمال استان‌های قزوین، البرز و تهران و ارتفاعات در استان‌های گیلان، مازندران، شمال غرب چهارمحال و بختیاری و شمال شرق خوزستان.

اثر مخاطره: اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی به سبب بارش برف، کاهش دید، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال بهمن، کولاک برف، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، آب‌گرفتگی معابر.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیر ضروری به‌ویژه در گردنه‌های برف‌گیر و مجهز بودن خودروها به وسایل زمستانی در مناطق سردسیر، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر.

توصیف سامانه: افزیش سرعت باد و افزایش ارتفاع امواج دریا

زمان شروع: صبح چهارشنبه ۱۴۰۳/۱۰/۲۰

زمان پایان: بعدازظهر جمعه ۱۴۰۳/۱۰/۲۲

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد لحظه ای تا ۲۶ نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج تا ۱.۷ متر در مناطق ساحلی و دور از ساحل

منطقه اثر: چهارشنبه ۱۴۰۳/۱۰/۲۰: مناطق دور از ساحل استان خوزستان.

پنجشنبه ۱۴۰۳/۱۰/۲۱ و جمعه ۱۴۰۳/۱۰/۲۲: مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان و بوشهر

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگران و غواصان، آسیب به تورها وقفس های صیادی، احتمال آسیب شناورهای سبک و تفریحی، اختلال در فعالیت های ساحلی و فراساحل، به‌ویژه فعالیت‌های سکوهای نفتی

توصیه: منع شنا و غواصی،منع فعالیت های شیلاتی، محدودیت در تردد شناورهای سبک و تفریحی،اتخاذ تمهیدات لازم جهت ورود و خروج کشتی ها به بنادر و فعالیت های پشتیبانی صنایع فراساحلی و سکوهای نفتی.