هشدار هواشناسی برای این استان‌ها/ بارش برف ادامه دارد

به گزارش باملین به نقل از تسینم، بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در جنوب و نوار شرقی کشور واقع در استان‌های هرمزگان، کرمان شرق فارس، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی بارش باران روی می‌دهد. همچنین در مناطقی از شمال غرب کشور، غرب سواحل دریای خزر و شمال شرق کشور بارش پراکنده و برای دامنه‌های جنوبی البرز مرکز کشور و دامنه‌های زاگرس وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

شدت بارش‌های امروز در نیمه شرقی هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان است. فردا یکشنبه در شمال غرب، غرب، نیمه غربی، سواحل دریای خزر، استان‌های واقع در دامنه‌های البرز مرکزی و غربی،جنوب شرق و نوار شرقی کشور بارندگی گاهی همراه با وزش باد پیش‌بینی شده است.

دوشنبه بیشتر مناطق کشور، به‌جز نوار غربی و جنوب شرق کشور بارندگی دارد. سه‌شنبه در نیمه شرقی سواحل دریای خزر مناطقی از شمال شرق، شرق و جنوب شرق کشور بارش و در نوار شرقی کشور کاهش نسبی دما روی می‌دهد. اواخر وقت سه شنبه سامانه بارشی از شرق کشور خارج می‌شود.

چهارشنبه در جنوب شرق کشور وزش باد شدید روی می‌دهد و در سایر مناطق کشور جوی آرام برقرار خواهد بود. طی این مدت بارش در مناطق سردسیر و کوهستانی به‌شکل برف و در مناطق جنوبی و شرقی کشور با رعد و برق و وزش باد نسبتاً شدید همراه است. همچنین امروز با توجه به شدت ناپایداری جو در جنوب سیستان و بلوچستان و نیمه شرقی هرمزگان احتمال ریزش تگرگ دور از انتظار نیست. امروز دریای خزر، امروز و فردا دریای عمان، تنگه هرمز و شرق خلیج فارس و مواج است.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج دریا ( با تاکید به تقویت بارش در مناطق دریایی )

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۳/۱۲/۲۰

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد (محدوده ۳۰ نات و بیشتر ) و افزایش ارتفاع امواج (محدوده ۲متر)

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۳/۱۲/۱۹ و یکشنبه ۱۴۰۳/۱۲/۲۰: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان در تنگه هرمز و دریای عمان.

اثر مخاطره: پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی، احتمال خسارت در مناطق ساحلی به دلیل تند باد شدید، اختلال در تردد دریایی (شناورهای سبک،شناورهای مسافربری و کشتی‌های تجاری)

توصیه: منع تمام فعالیت‌های تفریحی و شیلاتی، جلوگیری از تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین، اتخاذ تصمیمات لازم جهت جلوگیری از خسارات احتمالی با تاکید بر دریای عمان و تنگه هرمز.