وضعیت عجیب دفن زباله در استان فارس

به گزارش باملین به نقل از باشگاه خبرنگاران، وقتی پنجره را می‌گشایم یا درِ اتاق را باز می‌کنم و به حیاط خانه پا می‌گذارم به جای استشمام هوای تازه، بوی ناخوشایند و تعفن زباله، مشامم را می‌آزارد و دچار حالت تهوع می‌شوم، این‌ها را مردمی درک می‌کنند که با مشکل دفع زباله و مدیریت پسماند روبرو هستند.

برخی شهرستان‌های استان فارس از جمله مرودشت و کازرون با چالش‌های دفن اصولی زباله، محل مناسب برای دفن آشغال و مدیریت پسماند روبرو هستند.

شکایت از سایت زباله مرودشت و ضرب الاجل دادستان شهر به شهرداری برای ساماندهی آن

اسماعیل سیاوش پور دادستان شهرستان مرودشت با حضور کارشناسان محیط زیست و شهردار مرودشت از سایت زباله این شهر بازدید کرد. در این بازدید به شهرداری مرودشت مهلت داده شد تا طی یک ماه وضعیت این سایت را ساماندهی کند.

یوسف حسنی رئیس اداره محیط زیست شهرستان مرودشت در حاشیه بازدید از سایت زباله این شهر اظهار کرد: به منظور تحقق قانون مدیریت پسماند و با توجه به مشکلات این سایت و شکایات دریافتی، از این سایت بازدید شد و وضعیت آن از نزدیک مشاهده و مورد بررسی قرار گرفت.

سایت فعلی شهر مرودشت بدون مجوز است

او گفت: سایت فعلی شهر مرودشت بدون مجوز بوده و شهرداری باید برابر مصوبه کارگروه پسماند استان هرچه سریع‌تر سایت دفن زباله کفه میاق را ساخته و بهره برداری کند تا مشکل زباله شهر و سایر شهرداری‌ها برطرف شود در غیر این صورت موضوع از مرجع قضایی پیگیری خواهد شد.

وضعیت عجیب دفن زباله در فارس

وضعیت دفن زباله در مرودشت و در بسیاری از شهرهای دیگر این شهرستان یکی از مشکلات جدی است

حسنی با بیان اینکه وضعیت دفن زباله و پسماند در مرودشت و در بسیاری از شهرهای دیگر این شهرستان یکی از مشکلات جدی است، ادامه داد: باید دغدغه‌های محیط زیستی در این زمینه رفع شود.

در این بازدید اسماعیل سیاوش پور دادستان مرودشت، خواهان ساماندهی وضعیت فعلی سایت شد و تصریح کرد: یک ماه دیگر مجدد از سایت بازدید می‌کند و تغییرات را بررسی و تصمیمات لازم را اتخاذ خواهد کرد.

دادستان مرودشت به راه اندازی سایت کفه میاق نیز تاکید کرد و گفت: از همه ظرفیت‌های قانونی برای ساماندهی سایت دفن زباله بهره گیری خواهد شد.

بلاتکلیفی دفن زباله در کازرون

کازرون نیز از دیگر شهرستان‌هایی است که با مشکل دفن اصولی زباله و محل مناسب برای دفن آشغال روبروست.

زباله‌های شهرستان کازرون ابتدا در سایت پسماند بوشیگان دیلمی دفن می‌شد که با حکم قضایی، برای شهرداری کازرون، دیگر امکان دفن زباله در این سایت وجود ندارد.

خودروهای حامل زباله در کازرون

بعد از آن شهرداری همه مجوزهای قانونی لازم برای تخلیه زباله در سایت پسماند کمارج را گرفت، اما با توجه به اعتراض و نگرانی مردم بخش‌های کمارج، کنارتخته و خشت از احداث سایت جدید پسماند کمارج، ایمانیه استاندار فارس خود شخصا در محل حاضر شده و از نزدیک از این سایت بازدید کرد و به نگرانی‌ها و دغدغه‌های مردم این منطقه گوش داد و در ادامه برای بررسی بیشتر دستور توقف کار را داد.

پس از آن رضا نوذری شهردار کازرون اظهار کرد: در جلسه‌ای که با حضور استاندار فارس، کارگروه پسماند استان، مسئولان شهر کازرون و بخش‌های کنارتخته، کمارج و خشت برگزار شد، سایت پسماند جدید شهرداری (سایت کمارج) تایید و اعلام شد همه مجوزهای قانونی مکان پسماند جدید، مجددا مورد تایید قرار گرفته و از این بابت جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

سایت جدید پسماند (سایت کمارج) دارای دسترسی جداگانه از روستاها و مناطق مسکونی است و همه فاصله‌ها تا مناطق مسکونی رعایت شده است و دارای تاییدیه از کمیته پسماند استان است ضمن اینکه این شهرداری سومین شهر استان است که همه مجوزات قانونی سایت پسماند را گرفته است.

محمود رضایی کوچی معاون عمرانی استانداری فارس، نیز در سیزدهم مردادماه در گفت و گو با یکی از خبرگزاری‌ها ضمن ابراز امیدواری برای رفع مشکل سایت پسماند کازرون، اظهار کرد: در نظر داریم برای رفع مشکل سایت زباله کازرون، در محلی جدید با رویکردی جدید و متفاوت‌تر از قبل، کار را به سرانجام برسانیم.

او تصریح کرد: دفن زباله به صورت تفکیک و جداسازی انجام خواهد گرفت که در این صورت به روش صنعتی اقدام می‌شود و این بسیار حائز اهمیت است.

همچنین در بیست و پنجم مردادماه امسال رضا نوذری شهردار کازرون در گفت و گو با خبرنگاران بیان می‌کند: سایت پسماند (کمارج) علی رغم تلاش‌ها و پیگیری‌های مستمر و کسب همه مجوزات قانونی هنوز بلاتکلیف است.

نوذری می‌گوید: هنوز جواب قانع کننده‌ای از مقامات بالا دستی دریافت نکرده ایم و الان مجبور هستیم که زباله‌های کازرون را به شهر دیگری منتقل کنیم که این موضوع هزینه زیادی را برای شهرداری به وجود آورده است.

وضعیت عجیب دفن زباله در فارس

رایزنی با چند سرمایه گذار برای ساخت کارخانه بازیافت در کازرون

شهردار کازرون در آبان ماه امسال و در نشست با اصحاب رسانه بیان کرد: شهرداری برای ساخت کارخانه بازیافت با چند سرمایه گذار صحبت کرده که پیگیر زمین مورد نظر است و در صورت تامین و مشخص شدن زمین، مشکلات زباله کازرون حل خواهد شد.

پس از کش و قوس‌های فراوان و در پیگیری‌های صورت گرفته مشخص شد موضوع سایت پسماند کازرون با وجود تلاش‌ها و کسب همه مجوزات قانونی، اما همچنان بلاتکلیف است و زباله‌های این شهر با هزینه‌های زیاد به شهر دیگری منتقل می‌شود.

این حکایت همچنان باقی است… مگر آنکه با تدابیر مسئولان از جمله استانداری و همراهی مردم، این مشکل حل شود.

زباله که از آن به نام طلای کثیف نام برده می‌شود، هم می‌تواند موجب درآمد و اشتغالزایی شود و هم می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به محیط و جامعه وارد کند.

روند دفن زباله و مدیریت پسماند اگر به صورت اصولی انجام شود درآمدزایی به همراه دارد، اما اگر این روند به خوبی انجام نشود زباله‌ها علاوه بر اینکه موجب بیماری شهروندان شده و بهداشت و سلامت آن‌ها را به خطر می‌اندازند باعث آلودگی آب، خاک و هوا می‌شوند و جان حیوانات را نیز تهدید می‌کنند و آسیب‌های جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می‌شود.