چطوری حالت تاریک اینستاگرام را فعال کنیم؟ (۳ راه سریع و ساده)

اگر وقتی اینستاگرام را روی دستگاهتان مشاهده می‌کنید، احساس می‌کنید که چشمانتان را خسته می‌کند، ممکن است بخواهید حالت تاریک را در اینستاگرام فعال کنید. در این مطلب از باملین به راهنما کامل استفاده از حالت تاریک اینستاگرام در همه دستگاه ها (فعال و غیرفعال سازی) میپردازیم.

 

چگونه حالت شب اینستاگرام را فعال و غیر فعال کنیم؟

تنظیم حالت تاریک اینستاگرام باعث تغییر پس‌زمینه برنامه به رنگ تیره‌تر – معمولاً سیاه به جای سفید – می‌شود تا مقدار نور سفید روشن روی صفحه کاهش یابد. حالت تاریک به طور واقعی برای چشم‌ها بهتر نیست، اما می‌تواند به صرفه برای باتری دستگاه کمک کند و همچنین حس آرامش‌بخش‌تری را ایجاد کند، به‌ویژه قبل از خواب. در ادامه راه های مختلفی برای فعال کردن حالت شب اینستاگرام در اندروید، iOS، و مرورگرهای وب را ارائه میدهیم.

 

نسخه مورد نیاز اندروید و iOS برای دارک مود اینستاگرام

اینستاگرام حالت تاریک را برای آیفون‌ها یا آیپدهایی که از iOS 13 یا بالاتر استفاده می‌کنند و اندرویدهایی که از اندروید ۱۰ یا بالاتر استفاده می‌کنند، پشتیبانی می‌کند. هنگام فعال شدن، پس‌زمینه برنامه را (پشت عکس‌ها) به سیاه تغییر می‌دهد و تمام متن‌ها را به سفید نمایش می‌دهد. در هر دو iOS و اندروید، تنظیمی برای فعال کردن حالت تاریک درون خود برنامه اینستاگرام وجود ندارد – به جای آن، شما باید حالت تاریک را در تنظیمات سیستم دستگاه خود فعال کنید تا برنامه اینستاگرام به طور خودکار تطابق کند.

حالت شب اینستاگرام در آیفون یا آیپد

برای تغییر تم سفید به حالت تاریک اینستاگرام به مشکی بر روی آیفونی که iOS 13 یا نسخه‌های بالاتر و یا آیپدی که iPadOS 13 یا نسخه‌های بالاتر را دارید، برنامه تنظیمات(Settings) را باز کنید.

به پایین بروید و روی گزینه “Display & Brightness” کلیک کنید.

حالت شب اینستاگرام در آیفون یا آیپد

در بخش ظاهر در بالای صفحه، دو گزینه خواهید دید: یکی “Light” و دیگری “Dark”. برای تغییر تم سفید اینستاگرام به مشکی روی گزینه “Dark” کلیک کنید. در صورتی که به دنبال تغییر تم مشکی اینستاگرام به سفید هستید، گزینه “Light” را انتخاب کنید.

حالت شب اینستاگرام در آیفون یا آیپد

حالا برنامه اینستاگرام را باز کنید که باید در حالت تاریک ظاهر شود.

حالت شب اینستاگرام در آیفون یا آیپد


فعال کردن دارک مود اینستاگرام در اندروید

۱- حالت تاریک اینستاگرام در تنظیمات (Settings)

مراحل زیر ممکن است بسته به نوع دقیق دستگاه اندرویدی شما کمی متفاوت باشد.

برنامه تنظیمات را در دستگاه اندرویدی خود که از نسخه ۱۰ یا بالاتر استفاده می‌کند، باز کنید.

به پایین بروید و روی گزینه “Display” کلیک کنید.

فعال کردن دارک مود اینستاگرام در اندروید

در بالای صفحه نمایش، روی دکمه‌ای کنار “Dark theme” کلیک کنید تا حالت تاریک فعال شود. در صورتی که به دنبال تغییر تم مشکی اینستاگرام به سفید هستید، گزینه “Light Theme” را انتخاب کنید.

فعال کردن دارک مود اینستاگرام در اندروید

سپس برنامه اینستاگرام را باز کنید که باید در حالت تاریک ظاهر شود.

۲- فعال سازی دارک مود اینستاگرام در اندروید ( تنظیمات داخل برنامه اینستاگرام)

برای فعال کردن حالت تاریک در اینستاگرام بر روی گوشی‌های اندروید، کار بسیار آسانی است، مانند حالت iOS. برای انجام این کار برای گوشی‌هایی که از اندروید ۱۳ و نسخه‌های پایین‌تر استفاده می‌کنند، این مراحل را دنبال کنید:

ابتدا اینستاگرام را باز کنید.

روی عکس پروفایل خود در پایین سمت راست صفحه کلیک کنید تا به پروفایل خود بروید.

منوی سمت راست بالایی را انتخاب کنید.

به بخش Settings and Privacy بروید و سپس گزینه Accessibility را انتخاب کنید.

فعال کردن دارک مود اینستاگرام در اندروید
حالا Dark Mode را انتخاب کنید تا اعمال شود.

فعال کردن دارک مود اینستاگرام در اندروید


چگونگی فعال کردن حالت شب اینستاگرام از طریق وب

برای استفاده از حالت تاریک اینستاگرام اگر به صورت مستقیم به آن از طریق مرورگر وب دسترسی دارید، نیازی به استفاده از حالت نور نیست. بله، می‌توانید Google Chrome را مجبور کنید که هر وب‌سایتی را در حالت تاریک نشان دهد، اما همچنین می‌توانید تنظیمات اینستاگرام را در سایت تغییر دهید تا به‌طور خاص حالت تاریک را فعال کنید. به این صورت است:

به اینستاگرام در مرورگر مورد نظرتان بروید.

در صفحه اصلی، روی منوی سه خطی در پایین سمت چپ سایت کلیک کنید.

روی “Switch appearance” کلیک کنید.

سپس Dark Mode را فعال کنید.

چگونگی فعال کردن حالت شب اینستاگرام از طریق وب

 

سوالات متداول

حالت شب اینستا چیست؟

حالت تاریک اینستاگرام یک قالب تاریک برای طرح برنامه است. به جای پس زمینه‌ای روشن با متن تیره که در حالت نور روشن استفاده می‌کنید، حالت تاریک این موضوع را برعکس می‌کند؛ پس زمینه را تاریک و متن را روشن می‌کند.

چگونه حالت شب اینستاگرام را فعال کنیم؟

با توجه به نوع سیستم عامل خود به قسمت تنظیمات (Settings) بروید، به پایین بروید و روی گزینه “Display” کلیک کنید و در نهایت “Dark theme” کلیک کنید تا حالت تاریک فعال شود.

چرا از حالت تاریک اینستاگرام استفاده کنیم؟

استفاده از حالت تاریک اینستاگرام به چند دلیل مفید است. اولاً، طرح رنگی استاندارد ممکن است خیلی روشن باشد، به‌ویژه زمانی که به تلفن خود در تختخواب یا در محیط‌های کم نور نگاه می‌کنید. حالت تاریک باعث کاهش فشار بر چشم‌های شما می‌شود و کمک می‌کند تا راحت‌تر بر روی صفحه تمرکز کنید. اولین مزیت این است که راحتی برای چشمان شما به همراه دارد و باعث کاهش خستگی در هنگام مرور می‌شود. علاوه بر این، این موضوع مربوط به سلیقه شخصی است؛ برخی از افراد فکر می‌کنند که طرح تاریک، ظاهر بصری برنامه را بهتر می‌کند.

آیا استفاده از حالت تاریک اینستاگرام باعث کاهش مصرف باتری میشود؟

حالت تاریک اینستاگرام ممکن است به علت استفاده از صفحه‌نمایش‌هایی که از رنگ سیاه واقعی استفاده می‌کنند، تأثیر کمی بر عمر باتری داشته باشد. اما این تاثر آنقدر زیاد نیست که احساس شود. پس مگر اینکه شما واقعاً تمام وقت روزها از اینستاگرام استفاده کنید، انتظار نداشته باشید که با تغییر به حالت تاریک، باتری گوشی‌تان به طور قابل توجهی بهبود پیدا کند این کار راهکار جادویی نیست.