کدام بانک‌ ها در تعطیلات عید نوروز ۱۴۰۳ فعال است؟

به گزارش باملین، از سه‌شنبه ۲۹ اسفند (روز ملی شدن صنعت نفت) تا شنبه ۴ فروردین ۱۴۰۳ در تقویم رسمی کشور تعطیل  است و بانک‌ها نیز مانند سایر مراکز و ادارات تعطیل خواهند بود. با این وجود ۵ روز تعطیلی مداوم در کشور ممکن است بسیاری از شهروندان را از تأمین نقدینگی یا برخی دیگر از خدمات ضروری بانکی محروم کند و به همین جهت در سال‌های اخیر برخی شعب بانک‌ها در روزهای تعطیل هم دایر بوده‌اند.

 

در واقع بنا بر تشخیص مدیریت بانک‌ها، در کلانشهرها چند شعبه از هر بانک و در شهرهای کوچکتر معمولاً یک شعبه، به عنوان شعبه کشیک در ایام نوروز به فعالیت خود ادامه می‌دهند. این شعب باید ایام و ساعات فعالیت خود را قبلاً به نزدیک‌ترین کلانتری‌ها کتباً اعلام کنند.

 

شعب کشیک چه خدماتی ارائه می‌دهند؟

شعبی که بانک‌های دولتی یا خصوصی به عنوان شعب کشیک در ایام نوروز معرفی می‌کنند، کلیه خدمات بانکی اعم از واریز، برداشت، افتتاح حساب، انتقال وجه و… را ارائه می‌کنند. همچنین برخی از بانک‌ها در سال‌های گذشته اعلام کردند که در ایام نوروز تسهیلات بانکی نیز به مشتریان خود ارائه خواهند کرد، با این وجود ممکن است تعدادی از بانک‌ها ارائه تسهیلات را به بعد از تعطیلات موکول کنند.

در کنار خدمات حضوری، در تعطیلات نوروز تمامی دستگاه‌های خودپرداز در سراسر کشور به صورت ۲۴ ساعته به مشتریان و هموطنان سرویس خواهند داد. مشتریان همچنین می‌توانند خدمات بانکی مورد نیاز خود در این ایام را از طریق درگاه‌های غیرحضوری همچون همراه بانک و اینترنت بانک دریافت کنند.

شعب کشیک چه زمانی اعلام می‌شوند؟

بانک‌ها در سال‌های اخیر معمولاً در روزهای پایانی سال شعب کشیک خود در ایام نوروز را معرفی کرده‌اند که احتمالاً امسال نیز چنین خواهد شد. فهرست این شعب در سایت رسمی بانک‌ها اعلام می‌شود. پیشتر تنها بانک‌های دولتی در ایام نوروز شعب دایر داشتند اما در سال‌های اخیر بانک‌های خصوصی هم در این ایام اقدام به معرفی شعب کشیک می‌کنند.

گفتنی است که در سال‌های گذشته برخی از بانک‌ها در دو روز پایانی غیر تعطیل سال، یعنی ۲۷ و ۲۸ اسفندماه، با توجه به افزایش مراجعات حضوری به شعب بانک‌ها، ساعت فعالیت شعب خود را افزایش داده‌اند که ممکن است در سال جاری نیز این رویه تکرار شود. برای اطلاع بیشتر از نحوه فعالیت بانک‌ها در روزهای پایانی سال ۱۴۰۳ و ایام تعطیلات نوروز ۱۴۰۳ باید منتظر اطلاعیه‌های رسمی در روزهای آتی ماند.