کشف اتفاقی یک سکونت گاه تاریخی!

به گزارش باملین به نقل از ایسنا، باستان‌شناسان بقایای یک سکونتگاه «عصر برنز» را در محوطه‌ای از یک روستای سوئیسی کشف کردند که پیش‌تر هیچ شواهدی از آثار قدیمی‌تر از دوران رومی در آن پیدا نشده بود.

«آرت‌نت» نوشت در پاییز سال ۲۰۲۳،‌ «سرویس باستان‌شناسی کانتون برن» یک پروژه کاوش را قبل از آغاز ساخت‌وساز در یک محوطه رومی در روستای «هیمبرگ»‌ واقع در سوئیس انجام داد. انتظار می‌رفت بقایای یک کارگاه آجرسازی باستانی کشف شود،‌ با این حال هیچ شواهدی از سازه مورد نظر پیدا نشد. در عوض باستان‌شناسان به کشف هیجان‌انگیز یک سکونتگاه ۳۲۰۰ تا ۳۵۰۰ ساله دست‌ یافتند.

باستان‌شناسان در جریان کاوش سه‌ماهه در این محل، سه سرنخ تعیین‌کنندۀ قدمت سکونتگاه را شناسایی کردند. یکی از این سرنخ‌ها، گودال‌هایی بودند که به طور کامل از نوعی سنگ پُر شده بودند. کاربرد این سنگ‌ها هنوز مشخص نیست. این فرضیه مطرح شده است که سنگ‌ها، نخست گرم می‌شدند و سپس درون گودال‌ها انباشته می‌شدند تا برای مردم ماقبل‌تاریخ گرما تولید کنند. فرضیه دیگر این است که سنگ‌ها برای آشپزی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. کشف سنگ‌هایی با این نوع کاربرد در سکونتگاه‌های «عصر برنز» رایج است.

به نظر می‌رسد تعداد دیگری از گودال‌هایی که در این محوطه باستانی کشف شده‌اند برای استخراج گِل کاربرد داشته باشند. گِل یک ماده اولیه ضروری بود که برای ساخت سرامیک و برای پوشاندن سطح دیوارهای ترکه‌ای خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت.

در این محوطه همچنین تعدادی شیء سرامیکی که به سبک بازه زمانی ۱۵۰۰ تا ۱۲۰۰ پیش از میلاد طراحی شده بود نیز کشف شد.

تاکنون فقط بخش کوچکی از این سکونتگاه کاوش شده، بنابراین اندازه دقیق آن هنوز مشخص نیست. هویت ساکنان آن نیز مشخص نیست؛ چراکه بقایای هیچ گوری کشف نشده است.